Bērnu kosmētika un tās bīstamība

21. gadsimts cilvēka dzīvē iezīmējas ne tikai ar izteiktu “tīrības ēru”, bet arī kosmētisko līdzekļu “uzplaukumu”.

Turklāt šīs pārmērības ienāk arī mazuļa dzīvē. Neskaitāmās higiēnas un kopšanas līdzekļu reklāmas kampaņas vēsta brīnumus… un, protams, neatstāj vienaldzīgas māmiņas, kuras mazulim pēc piedāvājumu klāsta izvēlas to visvislabāko…

TAČU, dažkārt, neapzināti, savam bērnam vēlot to labāko, NODARĀM PĀRI VIŅA VESELĪBAI.

Dermatologi brīdina – pirms bērnam uzklāj krēmu, piecreiz pārdomā!

Plašā pētījumā par komerciāli pieejamām ķīmiskām vielām kosmētiskos līdzekļos, toksiskas vielas asins paraugos tika atrastas lielākajai daļai no pētītajiem 2400 cilvēkiem, bet bērniem šo vielu daudzums bija pat lielāks nekā pieaugušajiem!

Šie satraucošie rezultāti tikai apstiprina zīdaiņu un bērnu īpašo neaizsargātību. Vēloties panākt kādu kosmētisku efektu, nereti nodarām pāri veselībai.

Var teikt ka bērnu kosmētika, salīdzinot ar pieaugušo, ir saudzējošāka, tomēr liela daļa kosmētisko līdzekļu sastāvdaļu ir neorganiskas izcelsmes (naftas pārstrādes produkti u.c) un to iedarbība uz ādu ir pieļaujama tikai īslaicīgi.

Es pati atceros, kā ar steigu gāju mazgāt nost pēc dušas uzklātu bērnu (!) eļļiņu, ko biju nopirkusi laika trūkuma dēļ. Sajūtas bija dramatiskas – likās, ka āda pilnībā neelpo! Jo tīrāks kļūsti un dabiskākas izcelsmes vielas sāc lietot, jo asāk šīs kaitīgas vielas izjūti. Tajā brīdī biju šokā, jo šī eļļiņa taču bija domāta maziem bērniņiem, zīdainīšiem un šīs firmas produktu reklāma katru dienu redzama televizora ekrānos, radot iespaidu, ka tie ir paši labākie UN DROŠĀKIE!

DIEMŽĒL bērnu kopšanas līdzekļu sastāvā esošās vielas un to iedarbība uz jaundzimušo ādu NETIEK PIETIEKOŠI KONTROLĒTA UN UZRAUDZĪTA.

Dermatologi ļoti bieži savā praksē saskaras ar to iedarbības rezultātu, kas izpaužas ar ādas sausumu, izžūšanu; ādas slimību veidošanos. Piemēram, alergēni var ierosināt atopisko dermatītu, ādas alerģiskus izsitumus.

Izmainoties ādas mikroflorai, tā kļūst uzņēmīgāka infekcijām – streptodermijai, vīrusu infekcijām – moluskiem, kārpām un herpes izsitumiem.

Jāatzīst, ka atsauksmes un uzraksti uz iepakojuma (“Mother&Baby Gold” un “Pediatri iesaka”) NEGARENTĒ KVALITĀTI UN KOSMĒTIKAS DROŠĪBU, jo katra bērna ādas reakcija ir individuāla, atkarībā no viņa imunitātes.

Arī aptiekās nopērkamā kosmētika, diemžēl, NAV DROŠA, jo daļa no šiem līdzekļiem satur arī kaitīgas un dermatītu izraisošas vielas.  Ja parādās kādi izsitumi, noteikti jādodas pie ārsta.

Kopšanas līdzekļu sastāvdaļas ir uzskaitītas iepakojuma aizmugurē sīkiem burtiem. Lūk, daži padomi to izvērtēšanai!

  1. Visbiežāk sastopamās vielas bērnu kopšanas līdzekļos, kas VAR IZRAISĪT ALERĢISKAS REAKCIJAS:
    Peru balzams (pieniņš) un tā sastāvdaļas – Dienvidamerikas koka ekstrakts ar benzilcinamātu, benzilbenzoātu, benzilspirtu, farnezolu sastāvā, kas rada spēcīgus alerģiskus un kontaktdermatītus.

2.   KONSERVANTI:
parabēni (metil, etil, butil, propilparabēni) –  izmanto kopšanas līdzekļos, bērnu mitrajās salvetēs, bērnu losjonos, šampūnos, lieto kā pārtikas konservantus. Var radīt alerģiskas reakcijas, ietekmēt bērna endokrīno sistēmu, ir riska faktors krūts vēža attīstībā;

propilēnglikols, polietilēnglikols, izmanto bērnu aizsargkrēmos, losjonos, lūpu krāsās, pretsviedru līdzekļos, iedeguma losjonos. Var radīt ādas un acu kairinājumu, izsitumus, toksiska ietekme imūnsistēmai, elpošanas orgāniem, nierēm, nervu sistēmas attīstībai;

hlorbutanols – izmanto bērnu eļļās. Var būt toksisks, ja nonāk mutes gļotādā, ieelpojot, var rasties nervu sistēmas traucējumi.

imidazolidinilurīnviela (dzīvnieku izcelsmes, bet var pārveidoties par formaldehīdu – ļoti bīstamu toksisku vielu). Izmanto bērnu šampūnos, vannas eļļās.

3.   KRĀSVIELAS, kas nonāk bērnam tuvā saskarē ar pieaugušu cilvēku, nereti pašu māmiņu:
niķeļa sulfāts – sastopams matu krāsās, acu krāsās, dekoratīvajā kosmētikā. Nonākot uz bērna ādas, var radīt izsitumus, toksisks nierēm, endokrīnai un imūnsistēmai.

4.   MAZGĀŠANĀS LĪDZEKĻU – šampūnu, dušas želeju, vannas putu, zobupastu biežākās sastāvdaļas ir nitrozamīni, kas var iekļūt caur ādu, un radīt toksiskus bojājumus un audzējus, iedarbojoties uz aknām, plaušām, mutes, barības vada, kuņģa gļotādu. Tie ir sastopami zem nosaukuma – SDS(nātrija dodecils), SDES un ALES (amonija lauretsulfāts), nātrija lauretsulfāts, nātrija laurilsulfāts.

5.   DEZINFICĒJOŠI UN ANTIBAKTERIĀLI LĪDZEKĻI:

triklozāns – sastopams ziepēs, skalošanas līdzekļos, pretsviedru līdzekļos. Var radīt alerģiskas, toksiskas ādas reakcijas, arī aknu bojājumus.
neomicīns – rodas alerģiskas, fotoalerģiskas (pēc sauļošanās) reakcijas, nieru toksiski bojājumi.
etanols (etilspirts) –  zobupastās, mutes skalošanas līdzekļos, smaržās. Toksisks iekšējās sekrēcijas dziedzeriem, sirds asinsvadu sistēmai, aknām, nervu sistēmai.

6.   PŪDERU SASTĀVĀ:

talksE553b – atrodas pūderos bērniem, vitamīnu piedevās, kā arī šokolādē, košļenēs, konditorejas izstrādājumos. Var radīt bērniņam plaušu kairinājumu, pat pneimoniju, klepu, vemšanu, tas ir  arī riska faktors plaušu, kuņģa vēzim.

kaolīns – sastopams  bērnu pūderī, dekoratīvajā kosmētikā. Var izmainīt ādas dziedzeru funkcijas, ilgstoši ieelpojot, rada plaušu kairinājumus, pat fibrozi !

Iegādājoties bērnam domātus kopšanas līdzekļus noteikti pārliecinieties, ka tie nesatur minētās vielas!

Ar cieņu,

Vineta Meduņecka

 

Smartlife iesaka – pilnīgi droši dabas produkti bērnu ādas kopšanai:

Emu tauki (Emu oil), Dušas želeja, Šampūns matiem, Mitrinošs lūpu balzāmiņš (Lip Therapy)

 

Ja jums ir jautājumi, zvaniet vai rakstiet>>>